Kevlarskjorta Black

1395,00 kr

Storleksguiden skjorta Kevlar -herr

Storleksmått & Information
  • Storleksmått i cm.
  • Observera: Måttangivelse avser plagget, “inte” kroppen.
  • Mät ett likvärdigt plagg som ni har hemma som passar och jämför med vår måttabell.
Storleksguiden Skjorta Kevlar Herr 48-66
Mått48/S50/M52/L54/XL56/2XL58/3XL60/4XL62/5XL64/6XL66/7XL
A) ½ Bröstvidd / Chest555759616365676971-
B) ½ Midja / Waist54,556,558,560,562,564,566,568,570,5-
C) ½ Höft / Hip555759616365676971-
D) Ärmlängd / Arm length676869707172737475-
E) Plaggets längd / Center back length747576777879808182-
F) Axelbredd / Cross shoulder525354555657585960-

Obs! Använd ”Storleksguiden” för rätt storlek

Mer produktinformation hittar du under flikarna nedanför.

Kevlarskjorta Black
Flanellskjorta i bästa skogshuggar modell som är helfodrad med 100 % (Kevlar®). Utrustad med CE-godkända skydd för axlar, armbågar samt rygg. Värt att tänka på är att ryggskyddet är CE godkänt men vi rekommenderar ett ryggskydd som sitter på kroppen för större säkerhet. Gå gärna upp en storlek pga att ryggskyddet tar extra plats.

EAN: 7340097606826 Artikelnr: 06826 Kategorier: , ,
Den här webbplatsen använder sig av cookies. Cookies används för att allt ska fungera och för att du ska få en så bra e-handelsupplevelse som möjligt. Vi använder även cookies för att kunna ge dig bra och relevanta erbjudanden och produktrekommendationer.