Kevlarskjorta Red Black Dam

995,00 kr

Storleksguiden Skjorta Kevlar -dam

Storleksmått & Information
  • Storleksmått i cm.
  • Observera: Måttangivelse avser plagget, “inte” kroppen.
  • Mät ett likvärdigt plagg som ni har hemma som passar och jämför med vår måttabell.
Storleksguiden Skjorta Kevlar Dam 34-54
Mått34/XS36/S38/M40/L42/XL44/2XL46/3XL48/4XL50/5XL52/6XL54/7XL
A) ½ Bröstvidd / Chest46485052545658606264-
B) ½ Midja / Waist41434547495153555759-
C) ½ Höft / Hip46485052545658606264-
D) Ärmlängd / Arm length67686970717273747576-
E) Plaggets längd / Center back length76,577,578,579,580,581,582,583,584,585,5-
F) Axelbredd / Cross shoulder38394041424344454647-

Obs! Använd ”Storleksguiden” för rätt storlek

Mer produktinformation hittar du under flikarna nedanför.

Kevlarskjorta Red Black Dam
Flanellskjorta i bästa skogshuggar modell som är helfodrad med 100 % (Kevlar®). Utrustad med CE-godkända skydd för axlar, armbågar samt rygg. Värt att tänka på är att ryggskyddet är CE godkänt, men vi rekommenderar ett ryggskydd som sitter på kroppen för större säkerhet. Gå gärna upp en storlek pga att ryggskyddet tar extra plats.

EAN: 7340097603856 Artikelnr: 3856 Kategorier: , ,
Den här webbplatsen använder sig av cookies. Cookies används för att allt ska fungera och för att du ska få en så bra e-handelsupplevelse som möjligt. Vi använder även cookies för att kunna ge dig bra och relevanta erbjudanden och produktrekommendationer.